2016 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore David Duff Board of Directors
Vice Commodore Nancy Collins Race and Property
Rear Commodore Alan Taylor Education (Junior Sailing)
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary George Bageant Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Steve Morris Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Joleen Rasmussen Membership
Director JC Aller Social Media
Past Commodore Alan Taylor Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Trish McDermott Social Sail
Committee Chair Jack Davidson City Fleet Management
Committee Chair Bob Hoffman Advisory
(Committee Chair is a non-voting Board position)


2015 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore David Duff Board of Directors
Vice Commodore Nancy Collins Race and Property
Rear Commodore Ken Butler Education (Junior Sailing)
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary George Bageant Historical
Director Trish McDermott Newsletter/Publicity
Director Steve Morris/JC Aller Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Starling Gunn Social Sail
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Alan Taylor Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Otto Afanador Adult Sailing
Committee Chair Dalton Cox/Jack Davidson City Fleet Management
Committee Chair Bob Hoffman Advisory
(Committee Chair is a non-voting Board position)

   

2014 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Alan Taylor Board of Directors
Vice Commodore Jon Mitchell Race and Property
Rear Commodore Jim Irvin Education and Junior Sailing
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary John Hemphill Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director Trish McDermott Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Scott Bogue Equipment
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Director Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating/Mayor's Cup
Committee Chair Nancy Collins Cruising

2013 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Alan Taylor Board of Directors
Vice Commodore Steve Morris Race and Property
Rear Commodore Susan Cole Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary Jon Mitchell Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director David Craft Junior Sailing
Director Wanda Williams Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director Jim Goodman / Amanda Reppel Equipment
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Committee Chair Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating/Mayor's Cup

2012 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Adam Zahand Board of Directors
Vice Commodore Alan Taylor Race and Property
Rear Commodore Russell Dorrell/Susan Cole Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary Steve Morris Publicity and Historical
Director Michael Crouch Annual Directory and Newsletter
Director Bill Young Junior Sailing
Director Wanda Williams Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Director David Smoot/Amanda Reppel Property
Director Bob Hoffman Fleets Captain
Committee Chair Joleen Rasmussen Membership
Past Commodore Uwe Heine Nominating

2011 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Uwe Heine Board of Directors
Vice Commodore Adam Zahand Race and Property
Rear Commodore Russell Dorrell Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director David Smoot Equipment
Director Joleen Rasmussen Annual Directory and Newsletter
Director Nancy Collins Cruise
Director Bill Young Junior Sailing
Director Bob Hoffman Mayor's Cup Regatta
Director Rachel Skvarch Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster,Membership
Past Commodore Joleen Rasmussen Nominating

2010 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Uwe Heine Board of Directors
Vice Commodore Adam Zahand Race and Property
Rear Commodore David Duff Education
Treasurer Hudson Barker Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Nancy Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Director John Hemphill Junior Sailing
Director Joleen Rasmussen Mayor's Cup Regatta
Director Rachel Skvarch
Gloria Thornton
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster, Membership
Director David Smoot Property
Past Commodore Joleen Rasmussen Nominating

2009 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore Joleen Rasmussen Board of Directors
Vice Commodore Uwe Heine Race and Property
Rear Commodore Adam Zahand Education
Treasurer David Raper Finance
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Nancy Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Director David Duff Junior Sailing
Director Valerie Nieman Mayor's Cup Regatta
Director Keith Smoot
Debra Reynolds
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster, Membership
Past Commodore John Hemphill Nominating

2008 Officers/Board of Directors
Position Name Committees/Chair
Commodore John Hemphill Board of Directors
Vice Commodore Joleen Rasmussen Race and Property
Rear Commodore Steve Raper Education
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Uwe Heine Annual Directory and Newsletter
Director Starling Gunn Cruise
Treasurer David Raper Finance
Director David Duff Junior Sailing
Director   Mayor's Cup Regatta
Director Kim Kirsch Membership
Director Sonja Hughes
Sam Reichelson
Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Committee Chair Fred Lupton Property
Assistant Chair Nancy Heine Annual Directory and Newsletter
Past Commodore George Bageant Nominating

2007 Officers/Board of Directors
Position/Chairman Name Committees/Chair
Commodore George Bageant Board of Directors
Vice Commodore John Hemphill Race and Property
Rear Commodore Starling Gunn Education
Secretary David Young Publicity and Historical
Director Bill Grossie Annual Directory and Newsletter
Director Steve Raper Cruise
Treasurer David Raper Finance
Director David Duff Junior Sailing
Director Joleen Rasmussen Mayor's Cup Regatta
Director Alan Hawkes Membership
Director Kim Kirsch Social and Change of Watch
Director Steve Raper Webmaster
Past Commodore   Nominating

2006 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore Lewis Johnson / George Bageant  
Vice Commodore Esther Khoury Racing / Equipment
Rear Commodore Randy Crum Education
Secretary Jean Leslie Publicity/History
Treasurer John Hemphill Finance
Director Bill Grossie Annual Directory / Newsletter
Director David Duff Junior Sailing
Director Valerie Nieman Mayor's Cup
Director George Bageant Cruise
Director Paul Leslie Socials/COW Banquet
Director Alan Hawkes Membership
Director Steve Raper Webmaster
2005 Commodore Rudy Cordon Nominating

2005 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore Rudy Cordon  
Vice Commodore Lewis Johnson Property / Race
Rear Commodore Jeff Taylor Education
Secretary Pamela Reynolds Publicity/History
Treasurer John Hemphill Finance
Director Bill Grossie Annual Directory / Newsletter
Director David Duff Junior Sailing
Director Jean Leslie Mayor's Cup
Director Keith Smoot Cruise
Director Paul Leslie Socials/COW Banquet
Director Randy Crum Membership
Past Commodore George Bageant Nominating
Director Steve Raper Webmaster
Director Sonja Hughes Mayor's Cup

2004 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore George Bageant  
Vice Commodore Rudy Cordon Property / Race
Rear Commodore Lewis Johnson Education
Secretary John Goodman Publicity/History
Treasurer Esther Khoury Finance
Director Pamela Reynolds Annual Directory / Newsletter
Director Ray Barker Junior Sailing
Director Ella Wren Mayor's Cup
Director Keith Smoot Cruise
Director Jean Leslie Socials/COW Banquet
Director   Membership
Past Commodore Bill Grossie Nominating
Director Steve Raper Webmaster
Director Sonja Hughes Mayor's Cup

2003 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore Bill Grossie  
Vice Commodore George Bageant Property / Race
Rear Commodore Allison Childress Education
Secretary David Young Publicity/History
Treasurer Esther Khoury Finance
Director Pamela Reynolds Annual Directory / Newsletter
Director Ray Barker Junior Sailing
Director Ella Wren Mayor's Cup
Director Hugh McLawhorn Cruise
Director Eric Borland Socials/COW Banquet
Director John Hemphill Membership
Past Commodore John Goodman Nominating
Director Steve Raper Webmaster

2002 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore John Goodman  
Vice Commodore Bill Grossie Racing / Equipment
Rear Commodore George Bageant Education & Junior Sailing
Secretary David Young Publicity/History
Treasurer Esther Khoury  
Director Allison Childress  
Director John Hemphill  
Director Hugh McLawhorn  
Director David Raper  
Director Jere Woltz  
Director Steve Raper Webmaster

2001 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore George Johnson  
Vice Commodore John Goodman Racing / Equipment
Rear Commodore Bill Grossie Education & Junior Sailing
Secretary George Bageant Publicity/History
Treasurer Esther Khoury  
Director Phil Leonard  
Director Alan Welch  
Director Jere Woltz  
Director David Raper  
Director Joleen Rasmussen  
Director Jere Woltz  
Director Steve Raper Webmaster

2000 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore Bill Snider  
Vice Commodore George Johnson Racing / Equipment
Rear Commodore John Goodman Education & Junior Sailing
Secretary David Young Publicity/History
Treasurer Esther Khoury  
Director David Raper  
Director Joleen Rasmussen  
Director Jere Woltz  
Director Len Dudka  
Director Bill Grossie  
Director Keith Smoot  
Director Steve Raper Webmaster

1999 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore Phil Leonard  
Vice Commodore Bill Snider Racing / Equipment
Rear Commodore George Johnson Education & Junior Sailing
Secretary Carol Moates Publicity/History
Treasurer Esther Khoury  
Director Len Dudka  
Director Bernie Smith  
Director Jere Woltz  
Director John Goodman  
Director Bill Grossie  
Director Keith Smoot  
Director Steve Raper Webmaster

1998 Officers/Board of Directors
Position Name Committee Chair
Commodore David Young  
Vice Commodore Phil Leonard Racing / Equipment
Rear Commodore Len Dudka Education & Junior Sailing
Secretary Carol Moates Publicity/History
Treasurer Esther Khoury  
Director Bernie Smith  
Director Bill Snider  
Director Tom Clark  
Director Bill Grossie  
Director Steve Raper Webmaster

1997 Officers/Board of Directors



Position Name Committee Chair
Commodore Darryl Washington  
Vice Commodore David Young Racing / Equipment
Rear Commodore Phil Leonard Education & Junior Sailing
Secretary Carol Meetze Publicity/History
Treasurer John Russell  
Director David Brice  
Director Len Dudka  
Director Esther Khoury  
Director Steve Raper Webmaster